Zasięg występowania kotów domowych

Powstawanie coraz to nowych szlaków handlowych w rejonie Morza Śródziemnego oraz w Azji sprzyjało powiększeniu się zasięgu występowania kotów domowych.

Około 900 r. p. n. e. kupcy feniccy przywieźli pierwszych przedstawicieli tego gatunku do Rzymu. Następnie zostały one rozpowszechnione w innych częściach Europy. W tym czasie doszło do krzyżowania ze żbikiem.

Wiadomo, że koty pojawiły się w Anglii około 100 r. p. n. e. w okresie wczesnej kolonizacji wikingów.

Wszystkie wspomniane koty należały do grupy krótkowłosych. Jednak im dalej na wschód, tym więcej rozwijało się omian długowłosych. Istnieje hipoteza, że gen odpowiedzialny za długie włosy może pochodzić od manula (Felis manul) ze środkowej Azji; bardziej prawdopodobne jest jednak, że uzyskano go sztucznie na drodze selekcji.

Odmiany długowłose przybyły do Włoch z Turcji w ciągu XVI w. Mniej więcej w tym samym czasie na wyspie Man pojawił się manx (kot z wyspy Man). Przywieźli go z Dalekiego Wschodu kupcy hiszpańscy, regularnie pływający po tych szlakach morskich.

Pierwsi koloniści osiedlający się w Nowym Świecie zabierali ze sobą koty krótkowłose. Koty domowe są obecnie rozpowszechnione na całym świecie.

Dodaj komentarz

Dodaj nową odpowiedź